Fårarevets Holding ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 1 000 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 5 404 932 | 4 753 781 | 6 206 513 | 6 760 456 | 8 033 913 |
| Summa anläggningstillgångar | 24 955 603 | 29 545 603 | 28 849 936 | 35 852 547 | 36 875 944 |
| Summa tillgångar | 30 360 535 | 34 299 384 | 35 056 449 | 42 613 003 | 44 909 857 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 1 505 167 | 1 611 670 | 133 000 | 422 000 | 312 000 |
| Långfristiga skulder | 1 022 000 | 1 501 000 | 155 000 | 40 000 | 240 000 |
| Summa skulder | 6 657 167 | 8 042 670 | 6 768 000 | 7 202 000 | 7 617 000 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 6 873 344 | 3 053 346 | 3 031 735 | 7 122 554 | 1 881 854 |
| Summa eget kapital | 23 703 368 | 26 256 714 | 28 288 449 | 35 411 003 | 37 292 857 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 580 000 | 3 599 999 | 2 999 999 | 2 959 999 | 2 749 604 |
| Rörelseresultat | 3 422 752 | 3 403 125 | 2 684 385 | 2 922 987 | 2 713 278 |
| Resultat före skatt | 8 326 076 | 3 603 110 | 4 019 731 | 7 717 183 | 2 409 492 |
| Årets resultat | 6 873 344 | 3 053 346 | 3 031 735 | 7 122 554 | 1 881 854 |
| Personalkostnader | 131 420 | 148 504 | 289 124 | 0 | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | 1 | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 1 000 000 | 0 | 0 | 1 000 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Fårarevets Holding AB
Översikt
Fårarevets Holding AB (org.nr 559116-5286) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Tvååker. Bransch enligt SCB: holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner (SNI 64212).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 749 604 kr, vilket är 7,1 % mindre än året innan (2 959 999 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 6,4 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 1 881 854 kr (68,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2023: 1. Nettoomsättningen per anställd var 2 999 999 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 44 909 857 kr och det egna kapitalet 37 292 857 kr (soliditet 83,0 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 1 000 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.