Jensson's Rör & Värme ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 700 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2022–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 2 421 702 | 2 022 664 | 664 341 | 605 304 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | 730 000 | 730 000 |
| Summa tillgångar | 2 421 702 | 2 022 664 | 1 394 341 | 1 335 304 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 432 840 | 384 502 | 518 850 | 389 290 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 1 001 340 | 730 502 | 518 850 | 389 290 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 210 741 | 171 800 | −1 866 | 70 523 |
| Summa eget kapital | 1 420 362 | 1 292 162 | 875 491 | 946 014 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 3 978 344 | 2 921 367 | 1 043 095 | 2 297 549 |
| Rörelseresultat | 362 757 | −1 122 | −408 100 | 86 108 |
| Resultat före skatt | 268 903 | 222 747 | −1 866 | 88 852 |
| Årets resultat | 210 741 | 171 800 | −1 866 | 70 523 |
| Personalkostnader | 1 299 677 | 1 044 011 | 786 797 | 891 013 |
| Avskrivningar | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 2 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 300 000 | — | 700 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Jensson's Rör & Värme AB
Översikt
Jensson's Rör & Värme AB (org.nr 559116-3588) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Grödinge. Bransch enligt SCB: byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 2 297 549 kr, vilket är 120 % mer än året innan (1 043 095 kr). Från 2022 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 16,7 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 70 523 kr (3,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 2 297 549 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 1 335 304 kr och det egna kapitalet 946 014 kr (soliditet 70,8 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 700 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.