Lundin Investment ABAktiv

559116-0469AktiebolagRegistrerat 2017VAXHOLM

Finansiell översikt

136 800 kr
Omsättning 2024/25
+52,7%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2017/18–2024/25
050 tusen100 tusen150 tusen2017/182018/192023/242024/25

Nyckeltal

2024/25
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0500 tusen1 mn2017/182018/192019/202020/212021/222022/232023/242024/25
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
2017/182018/192019/202020/212021/222022/232023/242024/25
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar48 97837 20327 55528 57840 73733 54396 462145 961
Summa anläggningstillgångar25 00025 00025 00025 000700 000700 000700 000750 220
Summa tillgångar73 97862 20352 55553 578740 737733 543796 462896 181
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder9 6782 824−2 22300——46 733
Långfristiga skulder————700 000550 000480 000330 000
Summa skulder13 9592 824−2 2230700 000550 000480 000394 211
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat————————
Årets resultat (eget kapital)10 019−640−4 601−1 200−22 841142 806132 919185 508
Summa eget kapital60 01959 37954 77853 57840 737183 543316 462501 970
Resultaträkning
Nettoomsättning38 4540————0136 800
Rörelseresultat17 124−4 921−4 601−1 200−5 091−7 276−7 226113 683
Resultat före skatt12 843−640−4 601−1 200−22 841142 806132 919196 308
Årets resultat10 019−640−4 601−1 200−22 841142 806132 919185 508
Personalkostnader12 7360——————
Avskrivningar————————
Övriga nyckeltal
Anställda11111111
Föreslagen utdelning—————000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Lundin Investment AB

Översikt

Lundin Investment AB (org.nr 559116-0469) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Vaxholm. Bransch enligt SCB: teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 136 800 kr. Från 2018 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 52,7 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2018–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 185 508 kr (136 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 136 800 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 896 181 kr och det egna kapitalet 501 970 kr (soliditet 56,0 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag