Kyrkporten i Örebro ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 272 765 | 950 877 | 148 562 | 110 190 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 143 241 | 9 924 772 | 11 457 051 | 11 281 686 |
| Summa tillgångar | 1 416 006 | 10 875 649 | 11 605 613 | 11 391 876 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 614 481 | 1 221 024 | 649 112 | 658 273 |
| Långfristiga skulder | 0 | 6 150 000 | 7 493 250 | 7 035 000 |
| Summa skulder | 614 481 | 7 371 024 | 8 142 362 | 7 693 274 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 172 104 | −397 242 | −41 374 | 235 351 |
| Summa eget kapital | 801 525 | 3 504 625 | 3 463 251 | 3 698 602 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 205 000 | 709 000 | 1 208 000 | 1 377 000 |
| Rörelseresultat | 198 455 | −80 782 | 385 620 | 545 500 |
| EBITDA | 204 829 | 3 551 | 560 985 | 720 865 |
| Resultat före skatt | 198 455 | −397 242 | −41 374 | 235 351 |
| Årets resultat | 172 104 | −397 242 | −41 374 | 235 351 |
| Personalkostnader | — | — | 27 550 | 33 060 |
| Avskrivningar | 6 374 | 84 333 | 175 365 | 175 365 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Kyrkporten i Örebro AB
Översikt
Kyrkporten i Örebro AB (org.nr 559115-8703) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Örebro. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 377 000 kr, vilket är 14,0 % mer än året innan (1 208 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 88,7 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 235 351 kr (17,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 11 391 876 kr och det egna kapitalet 3 698 602 kr (soliditet 32,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 5 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.