Veterangaraget i Västerstad ABAktiv

559113-7327AktiebolagRegistrerat 2017HÖRBY

Finansiell översikt

24 960 kr
Omsättning 2024/25
−9,4%
Genomsnittlig årlig förändring 2017/18–2024/25
050 tusen100 tusen150 tusen200 tusen2017/182018/192019/202020/212021/222022/232023/242024/25

Nyckeltal

2024/25
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0250 tusen500 tusen750 tusen2017/182018/192019/202020/212021/222022/232023/242024/25
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
2017/182018/192019/202020/212021/222022/232023/242024/25
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar387 722477 590408 195329 109324 360429 772396 842378 591
Summa anläggningstillgångar231 80329 58918 7897 9890000
Summa tillgångar619 525507 179426 984337 098324 360429 772396 842378 591
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder352 132450 787369 651279 302269 452337 650337 650339 607
Långfristiga skulder212 0310——————
Summa skulder564 163450 787369 651279 302269 452337 650337 650339 607
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat————————
Årets resultat (eget kapital)−144 638−48 970−74 059−40 538−12 88737 214−32 930−20 208
Summa eget kapital55 36256 39257 33357 79654 90892 12259 19238 984
Resultaträkning
Nettoomsättning49 996156 39541 1985 9989 99955 399024 960
Rörelseresultat−131 000−44 403−73 817−40 423−12 76237 215−32 930−20 208
EBITDA−52 883−33 603−63 017−29 623−4 77337 215——
Resultat före skatt−144 638−48 970−74 059−40 538−12 88737 214−32 930−20 208
Årets resultat−144 638−48 970−74 059−40 538−12 88737 214−32 930−20 208
Personalkostnader5 8370——————
Avskrivningar78 11710 80010 80010 8007 9890——
Övriga nyckeltal
Anställda————————
Föreslagen utdelning————————

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Veterangaraget i Västerstad AB

Översikt

Veterangaraget i Västerstad AB (org.nr 559113-7327) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Hörby. Bransch enligt SCB: detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon (SNI 47811).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 24 960 kr. Från 2018 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 9,4 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 20 208 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 8 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 378 591 kr och det egna kapitalet 38 984 kr (soliditet 10,3 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.