Ulf Stenlund Tennis ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 300 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 400 490 | 581 633 | 723 764 | 1 019 119 | 1 106 686 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | 60 000 |
| Summa tillgångar | 400 490 | 581 633 | 723 764 | 1 019 119 | 1 166 686 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 172 066 | 255 516 | 354 082 | 400 319 | 428 344 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 172 066 | 255 517 | 354 082 | 400 319 | 428 345 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 125 012 | 97 692 | 193 566 | 399 118 | 432 541 |
| Summa eget kapital | 228 424 | 326 116 | 369 682 | 618 800 | 738 341 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 984 000 | 984 000 | 1 749 000 | 3 031 083 | 3 031 933 |
| Rörelseresultat | 157 618 | 124 641 | 244 386 | 494 223 | 542 406 |
| Resultat före skatt | 157 446 | 124 655 | 243 916 | 502 878 | 544 885 |
| Årets resultat | 125 012 | 97 692 | 193 566 | 399 118 | 432 541 |
| Personalkostnader | 607 363 | 514 167 | 856 673 | 1 320 136 | 1 287 805 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 1 | 2 | 3 | 3 |
| Föreslagen utdelning | — | 150 000 | 150 000 | 313 000 | 300 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Ulf Stenlund Tennis AB
Översikt
Ulf Stenlund Tennis AB (org.nr 559112-7351) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Sollentuna. Bransch enligt SCB: sport- och fritidsutbildning (SNI 85510).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 031 933 kr, i nivå med året innan. Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 32,5 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 432 541 kr (14,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 3. Nettoomsättningen per anställd var 1 010 644 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 166 686 kr och det egna kapitalet 738 341 kr (soliditet 63,3 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 300 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.