Kemikaliedatabasen Sverige ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 393 828 | 509 354 | 567 783 | 510 954 | 542 017 |
| Summa anläggningstillgångar | 331 008 | 201 504 | 72 000 | 205 985 | 417 897 |
| Summa tillgångar | 725 000 | 711 000 | 640 000 | 717 000 | 960 000 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 461 906 | 522 560 | 455 147 | 516 513 | 568 838 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 462 071 | 522 702 | 455 365 | 516 574 | 568 923 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −123 136 | −74 631 | −3 663 | 15 790 | 190 651 |
| Summa eget kapital | 262 929 | 188 298 | 184 635 | 200 426 | 391 077 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 731 000 | 1 858 000 | 1 928 000 | 1 976 000 | 2 026 000 |
| Rörelseresultat | −235 703 | −74 601 | −4 362 | 16 335 | 194 843 |
| EBITDA | −106 199 | 54 903 | 125 142 | 67 788 | 282 931 |
| Resultat före skatt | −123 136 | −74 631 | −3 663 | 15 790 | 194 620 |
| Årets resultat | −123 136 | −74 631 | −3 663 | 15 790 | 190 651 |
| Personalkostnader | 10 221 | 0 | 10 221 | 0 | 0 |
| Avskrivningar | 129 504 | 129 504 | 129 504 | 51 453 | 88 088 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 0 | 0 | 0 | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Kemikaliedatabasen Sverige AB
Översikt
Kemikaliedatabasen Sverige AB (org.nr 559112-4671) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Undersåker. Bransch enligt SCB: dataprogrammering (SNI 62100).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 026 000 kr, vilket är 2,5 % mer än året innan (1 976 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 4,0 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 190 651 kr (9,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 5 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2023. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 960 000 kr och det egna kapitalet 391 077 kr (soliditet 40,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.