Point Interim ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 200 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 848 602 | 244 646 | 221 482 | 190 141 | 154 476 | 258 885 | 306 764 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | 0 | — | 0 | 0 |
| Summa tillgångar | 848 602 | 244 646 | 221 482 | 190 141 | 154 476 | 258 885 | 306 764 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 470 845 | 36 824 | 13 720 | 11 244 | 4 681 | 8 748 | 11 663 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 470 845 | 36 824 | 13 720 | 11 244 | 4 681 | 8 748 | 11 663 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 82 869 | −19 934 | −61 | −28 865 | −29 102 | 100 342 | 44 963 |
| Summa eget kapital | 377 757 | 207 822 | 207 762 | 178 897 | 149 795 | 250 137 | 295 101 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 1 914 630 | 9 253 | 364 650 | 0 | 0 | 280 000 | 85 000 |
| Rörelseresultat | 158 654 | −33 180 | −61 | −28 865 | −29 102 | 111 319 | 56 626 |
| Resultat före skatt | 154 128 | −42 276 | −61 | −28 865 | −29 102 | 111 319 | 56 626 |
| Årets resultat | 82 869 | −19 934 | −61 | −28 865 | −29 102 | 100 342 | 44 963 |
| Personalkostnader | 1 651 005 | −4 771 | 0 | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | 0 | 200 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Point Interim AB
Översikt
Point Interim AB (org.nr 559112-4044) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Västra Frölunda. Bransch enligt SCB: konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 85 000 kr, vilket är 69,6 % mindre än året innan (280 000 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 40,5 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 44 963 kr (52,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 7 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2025. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 306 764 kr och det egna kapitalet 295 101 kr (soliditet 96,2 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 200 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.