BMS Foods ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2023Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2018–2023
| 2018 | 2019 | 2020 | 2022 | 2023 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 17 740 | 29 887 | 391 161 | 1 638 840 | 1 875 398 |
| Summa anläggningstillgångar | 9 825 | 0 | — | 203 920 | 176 107 |
| Summa tillgångar | 27 565 | 29 887 | 391 161 | 1 842 760 | 2 051 505 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 1 049 | 2 058 | 274 933 | 516 414 | 1 653 285 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | 26 884 | 0 |
| Summa skulder | 1 049 | 2 058 | 274 933 | 826 428 | 1 653 285 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −2 990 | 1 313 | −436 601 | 674 419 | 96 174 |
| Summa eget kapital | 26 516 | 27 829 | 116 228 | 1 016 332 | 398 220 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 22 310 | 40 355 | 606 318 | 5 028 762 | 6 866 470 |
| Rörelseresultat | −2 972 | 3 378 | −436 444 | 1 164 867 | −158 153 |
| EBITDA | 302 | 3 378 | — | 1 221 347 | −126 627 |
| Resultat före skatt | −2 990 | 3 371 | −436 601 | 849 402 | 122 550 |
| Årets resultat | −2 990 | 1 313 | −436 601 | 674 419 | 96 174 |
| Personalkostnader | — | — | 845 586 | 1 459 001 | 3 904 182 |
| Avskrivningar | 3 274 | 0 | — | 56 480 | 31 526 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | 2 | — | 4 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: BMS Foods AB
Översikt
BMS Foods AB (org.nr 559112-3764) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: centralköksverksamhet för sjukhus, skolor, omsorgs- och andra institutioner (SNI 56222).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2023 var 6 866 470 kr, vilket är 36,5 % mer än året innan (5 028 762 kr). Från 2018 till 2023 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 319 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2018–2023). Årets resultat 2023 var en vinst på 96 174 kr (1,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2023: 4. Nettoomsättningen per anställd var 1 716 618 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2023 var balansomslutningen 2 051 505 kr och det egna kapitalet 398 220 kr (soliditet 19,4 %).
Värt att notera
Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2023.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.