Anrås Engineering ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 32 022 | 76 033 | 30 010 | 25 069 | 14 658 | 2 274 |
| Summa anläggningstillgångar | 161 581 | 160 751 | 124 021 | 27 291 | 13 180 | 0 |
| Summa tillgångar | 193 603 | 236 784 | 154 031 | 52 360 | 27 838 | 2 274 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 78 447 | 38 820 | 17 049 | 18 873 | 11 027 | 11 654 |
| Långfristiga skulder | 41 861 | 147 934 | 70 408 | 6 994 | 16 994 | 16 994 |
| Summa skulder | 120 308 | 186 754 | 87 457 | 25 867 | 28 021 | 28 648 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −49 265 | −23 265 | −83 455 | −90 081 | −26 676 | −26 191 |
| Summa eget kapital | 73 295 | 50 030 | 66 574 | 26 493 | −183 | −26 374 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 58 416 | 109 275 | 57 691 | 72 762 | 31 998 | 3 600 |
| Rörelseresultat | −41 828 | −20 086 | −77 781 | −89 298 | −24 915 | −25 368 |
| EBITDA | 11 722 | 46 644 | −11 051 | −22 568 | −10 804 | −12 188 |
| Resultat före skatt | −49 265 | −23 265 | −83 455 | −90 081 | −26 676 | −26 191 |
| Årets resultat | −49 265 | −23 265 | −83 455 | −90 081 | −26 676 | −26 191 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 53 550 | 66 730 | 66 730 | 66 730 | 14 111 | 13 180 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Anrås Engineering AB
Översikt
Anrås Engineering AB (org.nr 559111-6693) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Jörlanda. Bransch enligt SCB: uthyrning och leasing av bygg- och anläggningsmaskiner (SNI 77320).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 600 kr, vilket är 88,7 % mindre än året innan (31 998 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 42,7 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 26 191 kr. Företaget har gått med förlust under alla 6 redovisade räkenskapsår.
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2025 (−26 374 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (50 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.