JM Tano Entreprenad ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 150 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 857 000 | 6 480 000 | 5 098 000 | 5 550 000 | 3 737 779 |
| Årets resultat | 112 293 | 312 036 | 418 670 | 215 937 | −22 496 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 1 828 945 | 2 288 310 | 2 277 300 | 2 612 905 | 1 787 830 |
| Summa skulder | 1 190 084 | 1 337 413 | 1 007 753 | 1 227 421 | 724 842 |
| Summa eget kapital | 638 861 | 950 897 | 1 269 547 | 1 385 484 | 1 062 988 |
| Anställda | 4 | 3 | 2 | 4 | 3 |
| Föreslagen utdelning | — | 100 000 | 100 000 | 300 000 | 150 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: JM Tano Entreprenad AB
Översikt
JM Tano Entreprenad AB (org.nr 559111-1470) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Undersåker. Bransch enligt SCB: mark- och grundarbeten (SNI 43120).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 3 737 779 kr, vilket är 32,7 % mindre än året innan (5 550 000 kr). Från 2021 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 8,7 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2026). Räkenskapsåret 2026 gav en förlust på 22 496 kr. Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 3 (året innan: 4). Nettoomsättningen per anställd var 1 245 926 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 1 787 830 kr och det egna kapitalet 1 062 988 kr (soliditet 59,5 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 150 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.