Estander Gastronomi ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 200 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 511 000 | 3 504 000 | 3 690 000 | 4 100 000 | 4 016 000 |
| Årets resultat | 234 421 | −65 159 | 33 893 | −111 538 | 233 646 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 1 351 571 | 1 014 474 | 915 432 | 615 243 | 849 569 |
| Summa skulder | 902 737 | 880 799 | 747 864 | 559 213 | 559 893 |
| Summa eget kapital | 448 834 | 133 675 | 167 568 | 56 030 | 289 676 |
| Anställda | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 200 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Estander Gastronomi AB
Översikt
Estander Gastronomi AB (org.nr 559110-8872) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Ljusdal. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 4 016 000 kr, vilket är 2,0 % mindre än året innan (4 100 000 kr). Från 2021 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 12,0 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 233 646 kr (5,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 4. Nettoomsättningen per anställd var 1 004 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 849 569 kr och det egna kapitalet 289 676 kr (soliditet 34,1 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 200 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.