Nordfrukt Fastighets ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 26 042 500 | 26 840 312 | 20 379 071 | 20 314 411 |
| Summa anläggningstillgångar | 17 500 | 17 500 | 8 107 500 | 3 450 000 |
| Summa tillgångar | 26 060 000 | 26 857 812 | 28 486 571 | 23 764 411 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 21 419 700 | 21 419 700 | 22 727 233 | 18 697 233 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 21 419 700 | 21 419 700 | 22 727 233 | 18 697 233 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 4 000 000 | 797 812 | 321 227 | −692 161 |
| Summa eget kapital | 4 640 300 | 5 438 112 | 5 759 338 | 5 067 178 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 112 000 | 35 000 |
| Rörelseresultat | 0 | −2 188 | 38 760 | −224 194 |
| Resultat före skatt | 4 000 000 | 797 812 | 328 760 | −692 161 |
| Årets resultat | 4 000 000 | 797 812 | 321 227 | −692 161 |
| Personalkostnader | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Nordfrukt Fastighets AB
Översikt
Nordfrukt Fastighets AB (org.nr 559110-7718) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Södertälje.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 35 000 kr, vilket är 68,8 % mindre än året innan (112 000 kr). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 692 161 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 23 764 411 kr och det egna kapitalet 5 067 178 kr (soliditet 21,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.