AB Caldestam VIIIAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2026
| 2024 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 19 953 829 | 367 522 | 520 937 |
| Summa anläggningstillgångar | 61 506 256 | 60 386 731 | 57 976 211 |
| Summa tillgångar | 81 460 085 | 60 754 253 | 58 497 148 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 37 669 902 | 18 861 753 | 16 478 939 |
| Långfristiga skulder | 40 400 000 | 40 400 000 | 40 400 000 |
| Summa skulder | 79 472 546 | 59 261 753 | 56 878 939 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −93 429 | −895 039 | 125 709 |
| Summa eget kapital | 1 987 539 | 1 492 500 | 1 618 209 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 3 953 000 | 323 000 | 280 000 |
| Rörelseresultat | −2 893 202 | −1 725 276 | −4 775 655 |
| EBITDA | −510 633 | −986 619 | −2 365 135 |
| Resultat före skatt | 147 874 | −2 260 683 | 125 709 |
| Årets resultat | −93 429 | −895 039 | 125 709 |
| Personalkostnader | — | — | — |
| Avskrivningar | 2 382 569 | 738 657 | 2 410 520 |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: AB Caldestam VIII
Översikt
AB Caldestam VIII (org.nr 559110-7403) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 280 000 kr, vilket är 13,3 % mindre än året innan (323 000 kr). Från 2024 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 73,4 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 125 709 kr (44,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 1 av 3 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 58 497 148 kr och det egna kapitalet 1 618 209 kr (soliditet 2,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.