Revolt Studio Lejon ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 343 680 | 241 884 | 371 077 | 290 829 | 140 139 | 138 564 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | 190 000 | 150 000 | 110 000 |
| Summa tillgångar | 343 680 | 241 884 | 371 077 | 480 829 | 290 139 | 248 564 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 138 077 | 105 360 | 298 277 | 276 608 | 194 360 | 233 072 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 138 077 | 105 360 | 298 277 | 276 608 | 194 360 | 233 072 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 2 862 | −69 079 | −63 724 | 131 421 | −72 042 | −80 287 |
| Summa eget kapital | 205 603 | 136 524 | 72 800 | 204 221 | 95 779 | 15 492 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 1 070 686 | 929 751 | 1 588 531 | 1 437 191 | 843 760 | 776 011 |
| Rörelseresultat | 8 111 | −69 242 | −63 584 | 146 520 | −60 539 | −80 413 |
| EBITDA | — | — | — | 156 520 | −20 539 | −40 413 |
| Resultat före skatt | 8 097 | −69 372 | −63 724 | 141 918 | −73 571 | −80 287 |
| Årets resultat | 2 862 | −69 079 | −63 724 | 131 421 | −72 042 | −80 287 |
| Personalkostnader | 514 918 | 439 240 | 297 417 | 114 230 | 470 351 | 472 873 |
| Avskrivningar | — | — | — | 10 000 | 40 000 | 40 000 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 1 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Revolt Studio Lejon AB
Översikt
Revolt Studio Lejon AB (org.nr 559110-6967) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Farsta. Bransch enligt SCB: frisörer och barberare (SNI 96210).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 776 011 kr, vilket är 8,0 % mindre än året innan (843 760 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 6,2 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 80 287 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 388 006 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 248 564 kr och det egna kapitalet 15 492 kr (soliditet 6,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.