ActiveHomes Sweden ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 187 742 | 206 223 | 162 659 | 159 516 | 154 419 | 131 010 | 138 206 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 187 742 | 206 223 | 162 659 | 159 516 | 154 419 | 131 010 | 138 206 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 38 095 | 59 122 | 2 649 | 110 | −1 228 | −5 348 | 4 707 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 38 095 | 59 122 | 1 819 | 110 | −1 228 | −5 348 | 4 707 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 73 349 | −2 546 | 13 739 | −1 434 | −3 759 | −19 288 | −2 860 |
| Summa eget kapital | 149 647 | 147 101 | 160 840 | 159 406 | 155 647 | 136 358 | 133 499 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 98 908 | 210 530 | 110 548 | 38 067 | 22 743 | −1 | 56 849 |
| Rörelseresultat | 94 759 | −2 506 | 20 120 | −7 617 | −3 976 | −20 676 | −4 074 |
| Resultat före skatt | 94 759 | −2 546 | 17 633 | −1 434 | −3 759 | −19 288 | −2 860 |
| Årets resultat | 73 349 | −2 546 | 13 739 | −1 434 | −3 759 | −19 288 | −2 860 |
| Personalkostnader | 0 | 2 950 | 0 | — | 7 247 | 0 | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: ActiveHomes Sweden AB
Översikt
ActiveHomes Sweden AB (org.nr 559110-5167) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Sundsvall. Bransch enligt SCB: elinstallationer (SNI 43210).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 56 849 kr. Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 8,8 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 2 860 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 7 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 138 206 kr och det egna kapitalet 133 499 kr (soliditet 96,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.