MRVControl ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenIngen utdelning föreslogs.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2026
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 767 334 | 1 334 157 | 690 604 | 939 578 | 1 504 222 | 806 329 | 202 380 |
| Summa anläggningstillgångar | 0 | 215 585 | 303 035 | 406 710 | 275 129 | 157 919 | 67 831 |
| Summa tillgångar | 767 334 | 1 549 742 | 993 639 | 1 346 288 | 1 779 351 | 964 248 | 270 211 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 358 696 | 429 564 | 259 895 | 333 888 | 291 241 | 192 008 | 83 310 |
| Långfristiga skulder | — | — | 250 000 | 0 | — | — | — |
| Summa skulder | 476 696 | 809 513 | 509 895 | 333 888 | 291 241 | 192 008 | 83 310 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 107 097 | 549 591 | −156 485 | 528 656 | 575 710 | −450 871 | −585 339 |
| Summa eget kapital | 290 638 | 740 229 | 483 744 | 1 012 400 | 1 488 110 | 772 240 | 186 901 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 3 132 362 | 3 256 578 | 830 763 | 4 017 948 | 3 292 274 | 1 034 401 | 634 247 |
| Rörelseresultat | 360 274 | 962 524 | −532 277 | 644 678 | 737 239 | −451 667 | −585 099 |
| EBITDA | 360 274 | 1 016 419 | −443 048 | 782 129 | 874 690 | −307 689 | −495 011 |
| Resultat före skatt | 235 288 | 700 475 | −156 485 | 635 749 | 732 620 | −450 871 | −585 339 |
| Årets resultat | 107 097 | 549 591 | −156 485 | 528 656 | 575 710 | −450 871 | −585 339 |
| Personalkostnader | 923 722 | 506 174 | 693 651 | 1 061 174 | 803 252 | 338 351 | 491 821 |
| Avskrivningar | 0 | 53 895 | 89 229 | 137 451 | 137 451 | 143 978 | 90 088 |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 100 000 | — | 100 000 | 265 000 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: MRVControl AB
Översikt
MRVControl AB (org.nr 559110-3477) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Ellös. Bransch enligt SCB: teknisk provning och analys (SNI 71200).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 634 247 kr, vilket är 38,7 % mindre än året innan (1 034 401 kr). Från 2020 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 23,4 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2026). Räkenskapsåret 2026 gav en förlust på 585 339 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 634 247 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 270 211 kr och det egna kapitalet 186 901 kr (soliditet 69,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.