Hedenstrands Fastigheter ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 60 854 | 44 994 | 10 468 | 47 702 |
| Summa anläggningstillgångar | 3 308 541 | 3 206 774 | 3 105 462 | 3 004 151 |
| Summa tillgångar | 3 369 395 | 3 251 768 | 3 115 930 | 3 051 853 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 31 492 | 23 143 | 33 264 | 119 537 |
| Långfristiga skulder | 2 945 928 | 2 727 713 | 2 604 541 | 2 254 938 |
| Summa skulder | 2 977 420 | 2 750 856 | 2 637 805 | 2 374 475 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 138 728 | 108 937 | −22 787 | 199 254 |
| Summa eget kapital | 391 975 | 500 912 | 478 125 | 677 378 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 381 119 | 467 621 | 515 744 | 1 705 903 |
| Rörelseresultat | 194 178 | 209 068 | 103 016 | 347 103 |
| EBITDA | 270 161 | 310 835 | 204 328 | 448 414 |
| Resultat före skatt | 138 728 | 108 937 | −22 787 | 212 304 |
| Årets resultat | 138 728 | 108 937 | −22 787 | 199 254 |
| Personalkostnader | 0 | 1 600 | 0 | 20 000 |
| Avskrivningar | 75 983 | 101 767 | 101 312 | 101 311 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Hedenstrands Fastigheter AB
Översikt
Hedenstrands Fastigheter AB (org.nr 559110-3147) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Västerås. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 705 903 kr, vilket är 231 % mer än året innan (515 744 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 64,8 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 199 254 kr (11,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 3 051 853 kr och det egna kapitalet 677 378 kr (soliditet 22,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.