Abelia Automation ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2024
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 2 409 902 | 2 470 591 | 2 244 775 | 2 566 596 |
| Summa anläggningstillgångar | 155 343 | 79 339 | 559 073 | 923 086 |
| Summa tillgångar | 2 565 245 | 2 549 930 | 2 803 848 | 3 489 682 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 1 916 632 | 1 735 647 | 1 689 804 | 1 395 122 |
| Långfristiga skulder | 200 000 | 200 000 | 200 000 | 1 028 000 |
| Summa skulder | 2 116 632 | 1 935 647 | 1 997 804 | 2 531 122 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 368 119 | 165 670 | 191 761 | 152 516 |
| Summa eget kapital | 448 613 | 614 283 | 806 044 | 958 560 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 8 106 553 | 8 870 885 | 6 879 671 | 7 698 358 |
| Rörelseresultat | 472 205 | 226 861 | 375 238 | 212 156 |
| EBITDA | 558 208 | 302 865 | 431 242 | 259 155 |
| Resultat före skatt | 471 250 | 219 071 | 258 618 | 206 619 |
| Årets resultat | 368 119 | 165 670 | 191 761 | 152 516 |
| Personalkostnader | 1 219 490 | 1 981 088 | 2 072 457 | 3 062 175 |
| Avskrivningar | 86 003 | 76 004 | 56 004 | 46 999 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Abelia Automation AB
Översikt
Abelia Automation AB (org.nr 559110-1034) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Romelanda. Bransch enligt SCB: tillverkning av eldistributions- och elkontrollapparater (SNI 27120).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 7 698 358 kr, vilket är 11,9 % mer än året innan (6 879 671 kr). Från 2021 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 1,7 % per år. Årets resultat 2024 var en vinst på 152 516 kr (2,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 3 489 682 kr och det egna kapitalet 958 560 kr (soliditet 27,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.