NB Fordon & Service ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 266 714 | 186 577 | 171 733 | 188 635 | 242 253 | 230 080 |
| Summa anläggningstillgångar | 0 | 179 432 | 101 533 | 23 614 | 0 | 0 |
| Summa tillgångar | 266 714 | 366 009 | 273 266 | 212 249 | 242 253 | 230 080 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 83 020 | 169 841 | 113 121 | 46 247 | 49 925 | 41 281 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 83 020 | 169 841 | 113 121 | 46 247 | 49 925 | 41 281 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 76 175 | 12 474 | −36 023 | 5 857 | 26 326 | −3 530 |
| Summa eget kapital | 183 694 | 196 168 | 160 145 | 166 002 | 192 328 | 188 799 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 809 808 | 1 047 650 | 778 952 | 941 884 | 970 898 | 911 426 |
| Rörelseresultat | 97 470 | 20 466 | −31 403 | 8 024 | 26 338 | −3 843 |
| EBITDA | 115 610 | 74 739 | 46 496 | 85 943 | 49 952 | −3 843 |
| Resultat före skatt | 96 913 | 15 710 | −36 023 | 5 857 | 26 326 | −3 530 |
| Årets resultat | 76 175 | 12 474 | −36 023 | 5 857 | 26 326 | −3 530 |
| Personalkostnader | 303 448 | 310 913 | 288 664 | 282 232 | 317 769 | 292 141 |
| Avskrivningar | 18 140 | 54 273 | 77 899 | 77 919 | 23 614 | 0 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: NB Fordon & Service AB
Översikt
NB Fordon & Service AB (org.nr 559108-9858) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Degerfors. Bransch enligt SCB: allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar (SNI 95311).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 911 426 kr, vilket är 6,1 % mindre än året innan (970 898 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 2,4 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 3 530 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 911 426 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 230 080 kr och det egna kapitalet 188 799 kr (soliditet 82,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.