Atzila ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 100 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 582 269 | 623 565 | 2 755 484 | 2 604 419 | 1 711 637 | 2 010 609 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | 0 | 717 809 | 1 525 024 | 1 372 101 |
| Summa tillgångar | 582 269 | 623 565 | 2 755 484 | 3 322 228 | 3 236 661 | 3 382 710 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 271 023 | 228 665 | 1 937 693 | 1 094 602 | 975 316 | 1 272 926 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 347 723 | 385 365 | 2 221 493 | 2 002 011 | 2 009 940 | 2 147 927 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 180 609 | 187 655 | 295 790 | 1 246 226 | 6 505 | 8 062 |
| Summa eget kapital | 234 546 | 238 200 | 533 991 | 1 320 217 | 1 226 721 | 1 234 783 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 4 257 000 | 5 370 000 | 11 168 000 | 28 240 000 | 22 392 000 | 15 397 000 |
| Rörelseresultat | 306 965 | 319 256 | 501 997 | 2 205 462 | 153 995 | −124 730 |
| EBITDA | — | — | 501 997 | 2 259 892 | 403 259 | 172 193 |
| Resultat före skatt | 229 850 | 239 070 | 374 337 | 1 571 207 | 13 702 | 19 974 |
| Årets resultat | 180 609 | 187 655 | 295 790 | 1 246 226 | 6 505 | 8 062 |
| Personalkostnader | 134 184 | 91 726 | 718 581 | 968 087 | 738 003 | 561 331 |
| Avskrivningar | — | — | 0 | 54 430 | 249 264 | 296 923 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 100 000 | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Atzila AB
Översikt
Atzila AB (org.nr 559108-6664) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Vellinge.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 15 397 000 kr, vilket är 31,2 % mindre än året innan (22 392 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 29,3 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 8 062 kr (0,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 15 397 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 3 382 710 kr och det egna kapitalet 1 234 783 kr (soliditet 36,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.