SR Miljö & Transport ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
| 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 11 956 868 | 9 569 171 |
| Årets resultat | 332 754 | 208 024 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Summa tillgångar | 6 504 382 | 4 977 467 |
| Summa skulder | 4 922 256 | 3 187 317 |
| Summa eget kapital | 1 582 126 | 1 790 150 |
| Anställda | 3 | 4 |
| Föreslagen utdelning | — | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: SR Miljö & Transport AB
Översikt
SR Miljö & Transport AB (org.nr 559108-5054) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Fagersta. Bransch enligt SCB: insamling av icke-farligt avfall (SNI 38110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 9 569 171 kr, vilket är 20,0 % mindre än året innan (11 956 868 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 208 024 kr (2,2 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2025: 4 (året innan: 3). Nettoomsättningen per anställd var 2 392 293 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 4 977 467 kr och det egna kapitalet 1 790 150 kr (soliditet 36,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.