Nordic green cell ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
| 2024 | 2025 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 3 543 870 | 9 365 313 |
| Summa anläggningstillgångar | 8 722 267 | 5 612 750 |
| Summa tillgångar | 12 266 137 | 14 978 063 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 7 880 925 | 10 535 921 |
| Långfristiga skulder | — | — |
| Summa skulder | 7 880 925 | 10 535 921 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −631 254 | 56 930 |
| Summa eget kapital | 4 385 212 | 4 442 142 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 50 508 | 106 913 |
| Rörelseresultat | −631 266 | 238 323 |
| EBITDA | −228 533 | 238 323 |
| Resultat före skatt | −631 254 | 56 930 |
| Årets resultat | −631 254 | 56 930 |
| Personalkostnader | — | — |
| Avskrivningar | 402 733 | 0 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Nordic green cell AB
Översikt
Nordic green cell AB (org.nr 559108-3869) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Nacka. Bransch enligt SCB: all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik (SNI 74990).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 106 913 kr, vilket är 112 % mer än året innan (50 508 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 56 930 kr (53,2 % av nettoomsättningen). Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 14 978 063 kr och det egna kapitalet 4 442 142 kr (soliditet 29,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.