Söderlinds Vedspisar & Montering ABAktiv

559108-2796AktiebolagRegistrerat 2017NORRTÄLJE

Finansiell översikt

28 104 618 kr−9,6%
Omsättning 2024/25
−14,4%
Genomsnittlig årlig förändring 2022/23–2024/25
010 mn20 mn30 mn40 mn2022/232023/242024/25

Nyckeltal

2024/25
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
010 mn20 mn30 mn2022/232023/242024/25

Utdelning

från årsredovisningen
2024/25

Föreslagen utdelning 2 500 000 kr.

Historik
2024/252 500 000 kr
2023/242 000 000 kr
Sammanställning av årsredovisningar2023–2025
2022/232023/242024/25
Nettoomsättning38 366 32431 095 45228 104 618
Årets resultat3 424 8474 289 6422 169 910
Balanserat resultat———
Summa tillgångar18 614 27023 400 01518 959 529
Summa skulder8 678 56910 174 6728 417 276
Summa eget kapital9 935 70113 225 34310 542 253
Anställda999
Föreslagen utdelning—2 000 0002 500 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Samma bransch i NORRTÄLJE

Sammanfattning: Söderlinds Vedspisar & Montering AB

Översikt

Söderlinds Vedspisar & Montering AB (org.nr 559108-2796) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Norrtälje. Bransch enligt SCB: partihandel med övriga hushållsvaror (SNI 46499).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 28 104 618 kr, vilket är 9,6 % mindre än året innan (31 095 452 kr). Från 2023 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 14,4 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 2 169 910 kr (7,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 9. Nettoomsättningen per anställd var 3 122 735 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 18 959 529 kr och det egna kapitalet 10 542 253 kr (soliditet 55,6 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 2 500 000 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.