FLOVVS ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 350 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 867 582 | 2 104 888 | 1 639 904 | 669 310 | 826 388 | 456 151 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | 829 164 | 915 000 | 1 179 181 | 1 536 822 |
| Summa tillgångar | 867 582 | 2 104 888 | 2 469 068 | 1 584 310 | 2 005 569 | 1 992 973 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 300 690 | 568 855 | 414 956 | 104 811 | 108 746 | 188 174 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 300 690 | 934 855 | 1 042 956 | 732 811 | 736 746 | 188 174 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 296 426 | 863 141 | 531 079 | 75 387 | 617 324 | 735 976 |
| Summa eget kapital | 566 892 | 1 170 033 | 1 426 112 | 851 499 | 1 268 823 | 1 804 799 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 1 370 000 | 2 779 000 | 3 391 000 | 1 904 000 | 1 647 445 | 1 684 040 |
| Rörelseresultat | 387 271 | 1 455 684 | 964 174 | 96 962 | 528 310 | 299 558 |
| EBITDA | — | — | — | — | 529 612 | 327 423 |
| Resultat före skatt | 381 454 | 1 089 469 | 693 400 | 101 122 | 782 121 | 930 683 |
| Årets resultat | 296 426 | 863 141 | 531 079 | 75 387 | 617 324 | 735 976 |
| Personalkostnader | 745 650 | 941 801 | 1 806 733 | 1 168 762 | 625 128 | 381 795 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | 1 302 | 27 865 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 2 | 4 | 3 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 345 000 | 650 000 | — | — | 350 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: FLOVVS AB
Översikt
FLOVVS AB (org.nr 559108-2622) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Frövi. Bransch enligt SCB: teknisk konsultverksamhet inom industriteknik (SNI 71122).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 684 040 kr, vilket är 2,2 % mer än året innan (1 647 445 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 4,2 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 735 976 kr (43,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 684 040 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 992 973 kr och det egna kapitalet 1 804 799 kr (soliditet 90,6 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 350 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-26. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.