Pierre's Bygg & Bad ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 385 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 750 150 | 1 008 459 | 851 646 | 839 471 | 1 056 235 |
| Summa anläggningstillgångar | 146 292 | 100 166 | 54 606 | 53 904 | 101 811 |
| Summa tillgångar | 896 442 | 1 108 625 | 906 252 | 893 375 | 1 158 046 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 545 513 | 745 273 | 420 701 | 376 581 | 466 908 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 545 513 | 745 273 | 420 701 | 376 581 | 466 908 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 320 072 | 12 423 | 122 199 | 61 244 | 174 344 |
| Summa eget kapital | 350 929 | 363 352 | 485 551 | 516 794 | 691 138 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 200 000 | 2 270 000 | 1 918 000 | 2 617 000 | 2 773 000 |
| Rörelseresultat | 320 176 | 13 822 | 133 966 | 78 450 | 223 675 |
| EBITDA | 375 250 | 105 857 | 179 526 | 106 152 | 244 006 |
| Resultat före skatt | 320 072 | 12 423 | 132 814 | 77 380 | 222 444 |
| Årets resultat | 320 072 | 12 423 | 122 199 | 61 244 | 174 344 |
| Personalkostnader | 115 312 | 327 350 | 298 075 | 359 471 | 526 525 |
| Avskrivningar | 55 074 | 92 035 | 45 560 | 27 702 | 20 331 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 385 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Pierre's Bygg & Bad AB
Översikt
Pierre's Bygg & Bad AB (org.nr 559108-2010) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Hudiksvall. Bransch enligt SCB: byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 773 000 kr, vilket är 6,0 % mer än året innan (2 617 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 23,3 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 174 344 kr (6,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 2 773 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 158 046 kr och det egna kapitalet 691 138 kr (soliditet 59,7 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 385 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.