LyonLux Gruppen ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||||
| Summa omsättningstillgångar | 0 | −199 772 | −258 185 | 25 108 | 44 212 | 76 984 | 237 879 | 417 280 |
| Summa anläggningstillgångar | 50 000 | 110 000 | 0 | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 50 000 | −89 772 | −258 185 | 25 108 | 44 212 | 76 984 | 237 879 | 417 280 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||||
| Kortfristiga skulder | — | — | −85 782 | 0 | −47 271 | 49 349 | 140 560 | 188 832 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | 37 899 | 97 099 | 192 958 | 208 958 | 296 143 |
| Summa skulder | 0 | 0 | −85 782 | 37 899 | 49 828 | 242 307 | 349 518 | 484 975 |
| Aktiekapital | 50 000 | 110 000 | 110 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 0 | −199 772 | −282 402 | 19 840 | 7 175 | −159 706 | 53 683 | 43 944 |
| Summa eget kapital | 50 000 | −89 772 | −172 403 | −12 791 | −5 616 | −165 323 | −111 639 | −67 695 |
| Resultaträkning | ||||||||
| Nettoomsättning | 0 | −1 | 198 820 | 792 900 | 777 033 | 554 000 | 644 000 | 431 000 |
| Rörelseresultat | 0 | −199 772 | −282 402 | 19 840 | 7 175 | −159 705 | 53 989 | 43 858 |
| Resultat före skatt | 0 | −199 772 | −282 402 | 19 840 | 7 175 | −159 706 | 53 683 | 43 944 |
| Årets resultat | 0 | −199 772 | −282 402 | 19 840 | 7 175 | −159 706 | 53 683 | 43 944 |
| Personalkostnader | — | — | — | 1 706 | 0 | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||||
| Anställda | — | 0 | 1 | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: LyonLux Gruppen AB
Översikt
LyonLux Gruppen AB (org.nr 559107-5352) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Järfälla. Bransch enligt SCB: detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon (SNI 47811).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 431 000 kr, vilket är 33,1 % mindre än året innan (644 000 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 43 944 kr (10,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2020: 1 (året innan: 0). Nettoomsättningen per anställd var 198 820 kr.
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2025 (−67 695 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (50 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.