Creation Street ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 102 478 | 2 356 628 | 1 762 032 | 990 062 | 493 888 | 222 245 | 171 192 |
| Summa anläggningstillgångar | 2 283 000 | 420 000 | 420 000 | 420 000 | 420 000 | 420 000 | 420 000 |
| Summa tillgångar | 3 385 478 | 2 776 628 | 2 182 032 | 1 410 062 | 913 888 | 642 245 | 591 192 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 1 870 000 | 524 000 | 10 000 | 10 000 | 10 000 | 10 000 | 10 000 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 1 870 000 | 524 000 | 10 000 | 10 000 | 10 000 | 10 000 | 10 000 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 1 471 978 | 737 150 | −80 596 | −771 970 | −496 174 | −271 643 | −51 053 |
| Summa eget kapital | 1 515 478 | 2 252 628 | 2 172 032 | 1 400 062 | 903 888 | 632 245 | 581 192 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 0 | 186 000 | 1 376 000 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −58 440 | 20 150 | 1 349 404 | −20 820 | −7 678 | −7 750 | −1 049 |
| Resultat före skatt | 1 471 978 | 737 150 | −80 596 | −771 970 | −496 174 | −271 643 | −51 053 |
| Årets resultat | 1 471 978 | 737 150 | −80 596 | −771 970 | −496 174 | −271 643 | −51 053 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Creation Street AB
Översikt
Creation Street AB (org.nr 559106-9900) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Motala.
Ekonomi
Räkenskapsåret 2025 hade företaget ingen nettoomsättning. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 51 053 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 7 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 591 192 kr och det egna kapitalet 581 192 kr (soliditet 98,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.