Da Antonio & Lucia Pizzeria ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 424 813 | 510 112 | 582 546 | 521 245 | 393 446 |
| Summa anläggningstillgångar | 507 389 | 538 390 | 494 392 | 450 394 | 406 967 |
| Summa tillgångar | 932 202 | 1 048 502 | 1 076 938 | 971 639 | 800 413 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 475 062 | 421 109 | 881 002 | 708 327 | 614 966 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 475 062 | 471 109 | 881 002 | 708 327 | 614 966 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 1 762 | 120 252 | −381 457 | 67 376 | −305 865 |
| Summa eget kapital | 457 140 | 577 393 | 195 936 | 263 312 | 185 447 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 4 787 000 | 4 716 000 | 4 329 000 | 5 143 000 | 5 024 000 |
| Rörelseresultat | 2 781 | 203 478 | −430 834 | 66 911 | −306 800 |
| EBITDA | 29 416 | 247 476 | −386 836 | 110 909 | −263 373 |
| Resultat före skatt | 2 454 | 152 688 | −381 457 | 67 376 | −305 865 |
| Årets resultat | 1 762 | 120 252 | −381 457 | 67 376 | −305 865 |
| Personalkostnader | 2 087 594 | 2 011 270 | 2 010 837 | 2 158 432 | 2 562 504 |
| Avskrivningar | 26 635 | 43 998 | 43 998 | 43 998 | 43 427 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 6 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Da Antonio & Lucia Pizzeria AB
Översikt
Da Antonio & Lucia Pizzeria AB (org.nr 559106-8134) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Saltsjö-Boo. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 5 024 000 kr, vilket är 2,3 % mindre än året innan (5 143 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 1,2 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 305 865 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 4. Nettoomsättningen per anställd var 1 256 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 800 413 kr och det egna kapitalet 185 447 kr (soliditet 23,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.