Jogers ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 209 550 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2019–2026
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 155 187 | 1 609 584 | 1 260 748 | 671 494 | 1 198 889 | 1 856 991 | 1 053 896 | 1 131 239 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 450 400 | 1 444 500 | 1 478 200 | 1 473 100 | 1 473 100 | 1 473 100 | 1 793 794 | 570 694 |
| Summa tillgångar | 2 605 587 | 3 054 084 | 2 738 948 | 2 144 594 | 2 671 989 | 3 330 091 | 2 847 690 | 1 701 933 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||||
| Kortfristiga skulder | 73 870 | 246 082 | 43 080 | 173 | 210 440 | 290 375 | 62 250 | 183 288 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 73 870 | 311 082 | 43 080 | 173 | 210 440 | 290 375 | 62 250 | 230 640 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −14 164 | 211 285 | −47 134 | −121 447 | 317 127 | 578 167 | −6 478 | −1 104 597 |
| Summa eget kapital | 2 531 717 | 2 743 002 | 2 695 868 | 2 144 421 | 2 461 549 | 3 039 716 | 2 785 440 | 1 471 293 |
| Resultaträkning | ||||||||
| Nettoomsättning | 272 960 | 964 991 | 0 | — | 677 608 | 832 510 | 23 793 | 511 200 |
| Rörelseresultat | −14 164 | 305 282 | −98 224 | −114 085 | 360 262 | 701 617 | −43 627 | 186 590 |
| Resultat före skatt | −14 164 | 240 282 | −33 224 | −121 447 | 361 283 | 728 444 | −6 478 | −1 075 335 |
| Årets resultat | −14 164 | 211 285 | −47 134 | −121 447 | 317 127 | 578 167 | −6 478 | −1 104 597 |
| Personalkostnader | 181 531 | 549 485 | 0 | 43 087 | 205 014 | 0 | 0 | 236 556 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||||
| Anställda | 1 | 1 | — | 1 | 1 | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | 430 000 | — | — | 247 798 | 209 550 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Jogers AB
Översikt
Jogers AB (org.nr 559105-8564) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Tullinge. Bransch enligt SCB: konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 511 200 kr, vilket är 2 049 % mer än året innan (23 793 kr). Från 2019 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 11,0 % per år. Räkenskapsåret 2026 gav en förlust på 1 104 597 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2023: 1. Nettoomsättningen per anställd var 677 608 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 1 701 933 kr och det egna kapitalet 1 471 293 kr (soliditet 86,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.