W & L Holding ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||||
| Summa omsättningstillgångar | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa anläggningstillgångar | 1 073 507 | 1 073 507 | 1 073 507 | 1 073 507 | 1 119 255 | 1 119 255 | 765 613 | 852 214 |
| Summa tillgångar | 1 073 507 | 1 073 507 | 1 073 507 | 1 073 507 | 1 119 255 | 1 119 255 | 765 613 | 852 214 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||||
| Kortfristiga skulder | 25 320 | 20 076 | 17 210 | 16 228 | 16 323 | 0 | — | — |
| Långfristiga skulder | 998 187 | 1 003 431 | 1 006 297 | 1 007 279 | 1 052 932 | 1 069 255 | 1 069 554 | 1 073 349 |
| Summa skulder | 1 023 507 | 1 023 507 | 1 023 507 | 1 023 507 | 1 069 255 | 1 069 255 | 1 069 554 | 1 073 349 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | — | — | — | 0 | 0 | 0 | −353 941 | 82 806 |
| Summa eget kapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | −303 941 | −221 135 |
| Resultaträkning | ||||||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −7 145 | −7 358 | −6 334 | −5 266 | −24 445 | −6 791 | −5 491 | −9 259 |
| Resultat före skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | −353 941 | 82 806 |
| Årets resultat | — | — | — | 0 | 0 | 0 | −353 941 | 82 806 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: W & L Holding AB
Översikt
W & L Holding AB (org.nr 559104-8383) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Norrköping. Bransch enligt SCB: holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner (SNI 64212).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2025 hade företaget ingen nettoomsättning. Årets resultat 2025 var en vinst på 82 806 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 5 redovisade räkenskapsår.
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2025 (−221 135 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (50 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.