Vrålrock ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2023–2025
| 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 97 237 | 296 724 | 516 538 |
| Summa anläggningstillgångar | 24 000 | 24 000 | 24 000 |
| Summa tillgångar | 121 237 | 320 724 | 540 538 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 7 576 | 83 086 | 179 570 |
| Långfristiga skulder | — | — | — |
| Summa skulder | 7 576 | 83 086 | 179 570 |
| Aktiekapital | −50 000 | −50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −77 460 | 123 976 | 123 330 |
| Summa eget kapital | 113 661 | 237 638 | 360 968 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 134 257 | 473 401 | 505 530 |
| Rörelseresultat | −77 458 | 161 430 | 140 373 |
| Resultat före skatt | −77 460 | 161 332 | 140 413 |
| Årets resultat | −77 460 | 123 976 | 123 330 |
| Personalkostnader | 20 300 | 50 226 | 15 004 |
| Avskrivningar | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Vrålrock AB
Översikt
Vrålrock AB (org.nr 559104-7625) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Sunne. Bransch enligt SCB: scenkonst (SNI 90200).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 505 530 kr, vilket är 6,8 % mer än året innan (473 401 kr). Från 2023 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 94,0 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 123 330 kr (24,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 3 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 540 538 kr och det egna kapitalet 360 968 kr (soliditet 66,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.