Arons VVS o Träteknik ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 176 299 | 1 657 668 | 1 700 208 | 1 911 882 |
| Summa anläggningstillgångar | 366 809 | 454 183 | 112 851 | 61 520 |
| Summa tillgångar | 1 543 108 | 2 111 851 | 1 813 059 | 1 973 402 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 878 596 | 1 299 856 | 1 224 887 | 1 447 479 |
| Långfristiga skulder | 235 479 | 360 242 | 407 129 | 416 271 |
| Summa skulder | 1 154 075 | 1 700 098 | 1 632 016 | 1 863 750 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 12 346 | 22 719 | −230 709 | −71 392 |
| Summa eget kapital | 389 033 | 411 753 | 181 043 | 109 652 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 5 999 739 | 8 768 600 | 8 027 837 | 6 365 735 |
| Rörelseresultat | 65 011 | 21 626 | −252 204 | −46 822 |
| EBITDA | 109 110 | 66 328 | −200 872 | 4 509 |
| Resultat före skatt | 23 173 | 23 676 | −230 709 | −71 392 |
| Årets resultat | 12 346 | 22 719 | −230 709 | −71 392 |
| Personalkostnader | 2 020 763 | 2 068 586 | 2 391 540 | 1 882 683 |
| Avskrivningar | 44 099 | 44 702 | 51 332 | 51 331 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 4 | 4 | 4 | 3 |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Arons VVS o Träteknik AB
Översikt
Arons VVS o Träteknik AB (org.nr 559104-5629) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Veddige. Bransch enligt SCB: värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 6 365 735 kr, vilket är 20,7 % mindre än året innan (8 027 837 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 2,0 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 71 392 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 3 (året innan: 4). Nettoomsättningen per anställd var 2 121 912 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 973 402 kr och det egna kapitalet 109 652 kr (soliditet 5,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.