Dagerås kök ABAktiv

559104-5280AktiebolagRegistrerat 2017FÅRÖ

Finansiell översikt

4 644 726 kr−20,5%
Omsättning 2025/26
+0,6%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2021/22–2025/26
02 mn4 mn6 mn2021/222022/232023/242024/252025/26

Nyckeltal

2025/26
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
01 mn2 mn2021/222022/232023/242024/252025/26
Sammanställning av årsredovisningar2022–2026
2021/222022/232023/242024/252025/26
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar458 407394 933758 762898 249802 558
Summa anläggningstillgångar450 714506 054431 942821 550933 483
Summa tillgångar909 121900 9871 190 7041 719 7991 736 041
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder245 346361 284305 613327 445284 312
Långfristiga skulder—————
Summa skulder245 346461 284505 613705 253662 120
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat—————
Årets resultat (eget kapital)471 383325 928245 388329 45559 375
Summa eget kapital663 775439 703685 0911 014 5461 073 921
Resultaträkning
Nettoomsättning4 529 2035 509 1135 445 2065 842 3554 644 726
Rörelseresultat523 402497 378414 132604 27885 277
EBITDA641 129637 038570 178873 761401 265
Resultat före skatt523 402397 654313 454425 03284 595
Årets resultat471 383325 928245 388329 45559 375
Personalkostnader1 654 9731 769 1841 869 1701 849 2491 807 328
Avskrivningar117 727139 660156 046269 483315 988
Övriga nyckeltal
Anställda—————
Föreslagen utdelning—0000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Dagerås kök AB

Översikt

Dagerås kök AB (org.nr 559104-5280) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Fårö. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 4 644 726 kr, vilket är 20,5 % mindre än året innan (5 842 355 kr). Från 2022 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 0,6 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 59 375 kr (1,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 1 736 041 kr och det egna kapitalet 1 073 921 kr (soliditet 61,9 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag