AM Skrubb & Stubb ABAktiv

559104-0380AktiebolagRegistrerat 2017JÄRFÄLLA

Finansiell översikt

4 231 000 kr−4,7%
Omsättning 2025
+31,2%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2018–2025
02 mn4 mn6 mn8 mn2018201920202021202220242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
02 mn4 mn2018201920202021202220242025

Utdelning

från årsredovisningen
2021

Föreslagen utdelning 100 000 kr.

Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
20202021202220242025
Nettoomsättning3 231 0005 121 0006 493 0004 438 0004 231 000
Årets resultat8 453198 19571 65948 29421 753
Balanserat resultat—————
Summa tillgångar1 516 1933 715 3003 514 5533 078 0853 546 130
Summa skulder1 239 7273 340 6393 168 2332 530 2222 976 514
Summa eget kapital276 466374 661346 320547 863569 616
Anställda45666
Föreslagen utdelning—100 000———

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: AM Skrubb & Stubb AB

Översikt

AM Skrubb & Stubb AB (org.nr 559104-0380) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Järfälla. Bransch enligt SCB: skötsel och underhåll av grönytor (SNI 81300).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 4 231 000 kr, vilket är 4,7 % mindre än året innan (4 438 000 kr). Från 2018 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 31,2 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 21 753 kr (0,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 6. Nettoomsättningen per anställd var 705 167 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 3 546 130 kr och det egna kapitalet 569 616 kr (soliditet 16,1 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.