Inmek. A.installation ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2026Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 332 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2019–2026
| 2019 | 2020 | 2024 | 2025 | 2026 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 764 457 | 1 744 649 | 2 338 627 | 2 564 210 | 479 069 |
| Summa anläggningstillgångar | 163 965 | 122 974 | 28 183 | 12 507 | 0 |
| Summa tillgångar | 1 928 422 | 1 867 623 | 2 366 810 | 2 576 717 | 479 069 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 1 365 326 | 1 125 086 | 1 395 124 | 1 446 840 | 96 931 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 1 365 326 | 1 125 086 | 1 395 124 | 1 446 840 | 96 931 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 281 109 | 379 441 | 559 507 | 618 191 | 331 461 |
| Summa eget kapital | 563 096 | 742 537 | 971 686 | 1 129 877 | 382 138 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 7 027 000 | 7 726 000 | 11 768 000 | 10 522 000 | 7 477 000 |
| Rörelseresultat | 365 897 | 488 476 | 707 564 | 787 485 | 426 644 |
| EBITDA | 406 088 | 529 467 | 723 242 | 803 161 | 429 561 |
| Resultat före skatt | 365 886 | 487 185 | 707 835 | 784 647 | 422 857 |
| Årets resultat | 281 109 | 379 441 | 559 507 | 618 191 | 331 461 |
| Personalkostnader | 2 342 808 | 2 582 822 | 3 385 978 | 3 544 046 | 2 545 597 |
| Avskrivningar | 40 191 | 40 991 | 15 678 | 15 676 | 2 917 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 6 | 5 | 6 | 6 | 6 |
| Föreslagen utdelning | — | 200 000 | — | 460 000 | 332 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Inmek. A.installation AB
Översikt
Inmek. A.installation AB (org.nr 559103-8947) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Löddeköpinge. Bransch enligt SCB: värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 7 477 000 kr, vilket är 28,9 % mindre än året innan (10 522 000 kr). Från 2019 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 1,6 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 331 461 kr (4,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 6. Nettoomsättningen per anställd var 1 246 167 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 479 069 kr och det egna kapitalet 382 138 kr (soliditet 79,8 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 332 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.