Global KAM Service ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 600 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 910 000 | 2 178 000 | 3 416 000 | 4 498 000 | 4 253 000 |
| Årets resultat | 64 740 | 588 820 | 761 839 | 1 126 629 | 1 076 095 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 700 890 | 1 224 094 | 1 928 205 | 2 972 010 | 3 655 423 |
| Summa skulder | 328 419 | 462 802 | 1 105 074 | 1 795 250 | 2 202 568 |
| Summa eget kapital | 372 471 | 761 292 | 823 131 | 1 176 760 | 1 452 855 |
| Anställda | 2 | 1 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | 200 000 | — | 600 000 | 800 000 | 600 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Global KAM Service AB
Översikt
Global KAM Service AB (org.nr 559103-8277) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Nacka Strand. Bransch enligt SCB: provisionshandel med livsmedel, drycker och tobak (SNI 46170).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 4 253 000 kr, vilket är 5,4 % mindre än året innan (4 498 000 kr). Från 2018 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 25,5 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 1 076 095 kr (25,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 7 av 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 2 126 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 3 655 423 kr och det egna kapitalet 1 452 855 kr (soliditet 39,7 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 600 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.