Salmo fastighets ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
| 2024 | 2025 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 1 575 674 | 1 089 661 |
| Summa anläggningstillgångar | 19 421 799 | 18 760 826 |
| Summa tillgångar | 20 997 473 | 19 850 487 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 1 764 795 | 2 105 232 |
| Långfristiga skulder | 15 202 000 | 13 696 000 |
| Summa skulder | 19 461 328 | 18 296 840 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 412 618 | 702 572 |
| Summa eget kapital | 1 536 145 | 1 553 647 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 2 800 008 | 2 800 008 |
| Rörelseresultat | 1 447 228 | 1 533 622 |
| EBITDA | 2 245 961 | 2 241 407 |
| Resultat före skatt | 520 710 | 886 575 |
| Årets resultat | 412 618 | 702 572 |
| Personalkostnader | — | — |
| Avskrivningar | 798 733 | 707 785 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Salmo fastighets AB
Översikt
Salmo fastighets AB (org.nr 559103-5489) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Heberg. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 800 008 kr, i nivå med året innan. Årets resultat 2025 var en vinst på 702 572 kr (25,1 % av nettoomsättningen). Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 19 850 487 kr och det egna kapitalet 1 553 647 kr (soliditet 7,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.