Vansjö Bygg och Anläggning Consult ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 100 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2019–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 630 000 | 2 728 000 | 2 096 000 | 2 170 000 | 1 368 000 |
| Årets resultat | 321 215 | 262 756 | 247 822 | 216 627 | 120 393 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 2 303 256 | 2 384 283 | 2 281 056 | 2 022 368 | 1 415 451 |
| Summa skulder | 1 516 546 | 1 834 817 | 1 483 768 | 1 308 452 | 681 142 |
| Summa eget kapital | 786 710 | 549 466 | 797 288 | 713 916 | 734 309 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | 500 000 | — | — | 100 000 | 100 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Vansjö Bygg och Anläggning Consult AB
Översikt
Vansjö Bygg och Anläggning Consult AB (org.nr 559103-5125) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Heby. Bransch enligt SCB: teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 1 368 000 kr, vilket är 37,0 % mindre än året innan (2 170 000 kr). Från 2019 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 6,7 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 120 393 kr (8,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 368 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 1 415 451 kr och det egna kapitalet 734 309 kr (soliditet 51,9 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 100 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.