Fungikultur Saxtorp ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 250 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 062 630 | 1 105 689 | 952 672 | 1 086 018 | 1 774 935 | 864 692 |
| Summa anläggningstillgångar | 536 839 | 801 751 | 0 | 0 | — | 876 526 |
| Summa tillgångar | 1 599 469 | 1 907 440 | 952 672 | 1 086 018 | 1 774 935 | 1 741 218 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 430 369 | 1 351 880 | −269 392 | 288 877 | 810 656 | 1 035 043 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 430 369 | 1 351 880 | −269 392 | 288 877 | 810 656 | 1 035 043 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 570 269 | 386 460 | 916 504 | −424 923 | 167 138 | −258 104 |
| Summa eget kapital | 1 169 100 | 555 560 | 1 222 064 | 797 141 | 964 279 | 706 175 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 2 986 000 | 3 136 000 | 3 119 000 | 2 769 000 | 2 700 000 | 2 611 000 |
| Rörelseresultat | 744 102 | 475 122 | 1 040 182 | 724 848 | 156 481 | −39 265 |
| Resultat före skatt | 729 506 | 488 510 | 1 154 295 | −424 923 | 167 138 | −258 104 |
| Årets resultat | 570 269 | 386 460 | 916 504 | −424 923 | 167 138 | −258 104 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 250 000 | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Fungikultur Saxtorp AB
Översikt
Fungikultur Saxtorp AB (org.nr 559103-2353) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Saxtorp. Bransch enligt SCB: svampodling m.m. (SNI 01135).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 611 000 kr, vilket är 3,3 % mindre än året innan (2 700 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 2,6 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 258 104 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 741 218 kr och det egna kapitalet 706 175 kr (soliditet 40,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.