Vidas bygg och bil Service ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 165 264 | 148 040 | 201 681 | 213 441 | 136 779 | 191 756 |
| Summa anläggningstillgångar | 14 600 | 81 347 | 18 000 | 12 000 | 6 000 | 0 |
| Summa tillgångar | 179 864 | 229 387 | 219 681 | 225 441 | 142 779 | 191 756 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 132 892 | 163 146 | 118 894 | 88 152 | 6 235 | 52 638 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 132 892 | 163 146 | 118 894 | 88 152 | 6 235 | 52 638 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −54 693 | 19 269 | 34 546 | 36 501 | −744 | 2 573 |
| Summa eget kapital | 46 972 | 66 241 | 100 787 | 137 289 | 136 544 | 139 118 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 877 231 | 1 477 679 | 581 780 | 717 014 | 1 140 078 | 801 219 |
| Rörelseresultat | −54 693 | 24 444 | 43 988 | 45 949 | −345 | 4 140 |
| EBITDA | −54 693 | 42 697 | 49 988 | 51 949 | 5 655 | 10 140 |
| Resultat före skatt | −54 693 | 24 293 | 43 504 | 45 970 | −744 | 2 987 |
| Årets resultat | −54 693 | 19 269 | 34 546 | 36 501 | −744 | 2 573 |
| Personalkostnader | 131 420 | 505 091 | 394 260 | 394 260 | 394 260 | 394 260 |
| Avskrivningar | 0 | 18 253 | 6 000 | 6 000 | 6 000 | 6 000 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Vidas bygg och bil Service AB
Översikt
Vidas bygg och bil Service AB (org.nr 559102-9482) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Tidan. Bransch enligt SCB: byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 801 219 kr, vilket är 29,7 % mindre än året innan (1 140 078 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 1,8 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 2 573 kr (0,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 801 219 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 191 756 kr och det egna kapitalet 139 118 kr (soliditet 72,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.