JämtStark ABAktiv

559102-8369AktiebolagRegistrerat 2017ÖSTERSUND

Finansiell översikt

330 000 kr−61,4%
Omsättning 2024/25
+19,1%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2018/19–2024/25
-250 tusen0250 tusen500 tusen750 tusen1 mn2018/192019/202020/212021/222022/232023/242024/25

Nyckeltal

2024/25
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0200 tusen400 tusen600 tusen2018/192019/202020/212021/222022/232023/242024/25

Utdelning

från årsredovisningen
2024/25

Föreslagen utdelning 75 000 kr.

Historik
2024/2575 000 kr
2023/24100 000 kr
2022/230 kr
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
2018/192019/202020/212021/222022/232023/242024/25
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar211 889120 954135 071403 265525 177464 194218 694
Summa anläggningstillgångar——35 28317 31511 84721 52512 266
Summa tillgångar211 889120 954170 354420 580537 024485 719230 960
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder97 60440 57687 931208 555196 571153 190105 822
Långfristiga skulder———————
Summa skulder97 60440 57687 931208 555263 571220 190105 822
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat———————
Årets resultat (eget kapital)62 703−33 9072 045129 603161 428−7 924−40 391
Summa eget kapital114 28580 37882 423212 025273 453265 529125 138
Resultaträkning
Nettoomsättning115 824−3387 735818 760982 893854 603330 000
Rörelseresultat80 842−33 5382 045174 577270 900−7 233−105 769
EBITDA——6 602180 045276 3682 025−96 510
Resultat före skatt80 842−33 9072 045159 077203 297−7 924−40 391
Årets resultat62 703−33 9072 045129 603161 428−7 924−40 391
Personalkostnader5 53215 503313 893594 448684 574792 542409 607
Avskrivningar——4 5575 4685 4689 2589 259
Övriga nyckeltal
Anställda1111111
Föreslagen utdelning————0100 00075 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: JämtStark AB

Översikt

JämtStark AB (org.nr 559102-8369) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Östersund. Bransch enligt SCB: bevakningsverksamhet och privat säkerhetsverksamhet (SNI 80010).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 330 000 kr, vilket är 61,4 % mindre än året innan (854 603 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 19,1 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 40 391 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 330 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 230 960 kr och det egna kapitalet 125 138 kr (soliditet 54,2 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 75 000 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-26. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.