2 Stenhuggare ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 2 000 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 14 082 000 | 14 491 000 | 16 048 000 | 16 746 000 | 17 804 000 |
| Årets resultat | 1 474 967 | 1 567 722 | 186 541 | 1 017 724 | 1 589 639 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 121 083 681 | 117 311 796 | 113 220 562 | 111 256 000 | 102 456 349 |
| Summa skulder | 71 808 267 | 68 468 660 | 66 190 885 | 65 208 599 | 56 819 310 |
| Summa eget kapital | 49 275 414 | 48 843 136 | 47 029 677 | 46 047 401 | 45 637 039 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | 2 000 000 | 2 000 000 | 2 000 000 | 2 000 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: 2 Stenhuggare AB
Översikt
2 Stenhuggare AB (org.nr 559102-1588) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Visby. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 17 804 000 kr, vilket är 6,3 % mer än året innan (16 746 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 6,0 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 1 589 639 kr (8,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2 (året innan: 1). Nettoomsättningen per anställd var 8 902 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 102 456 349 kr och det egna kapitalet 45 637 039 kr (soliditet 44,5 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 2 000 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.