Daugava Livs ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2023–2026
| 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 290 508 | 450 204 | 180 941 | 169 293 |
| Summa anläggningstillgångar | 25 000 | 525 100 | 500 100 | 500 100 |
| Summa tillgångar | 1 316 000 | 975 000 | 681 000 | 669 000 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 141 397 | 0 | — | — |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 141 889 | −305 | −41 | −393 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −291 044 | −198 806 | −94 263 | −11 648 |
| Summa eget kapital | 1 174 111 | 975 305 | 681 041 | 669 393 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 1 000 | 2 000 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −232 558 | −169 996 | −103 296 | −11 915 |
| Resultat före skatt | −291 044 | −198 806 | −94 263 | −11 648 |
| Årets resultat | −291 044 | −198 806 | −94 263 | −11 648 |
| Personalkostnader | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Daugava Livs AB
Översikt
Daugava Livs AB (org.nr 559102-0440) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Västerås. Bransch enligt SCB: livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad (SNI 47112).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2026 hade företaget ingen nettoomsättning. Räkenskapsåret 2026 gav en förlust på 11 648 kr. Företaget har gått med förlust under alla 4 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2026. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 669 000 kr och det egna kapitalet 669 393 kr (soliditet 100 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.