Mantram Partille ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||||
| Summa omsättningstillgångar | 121 804 | 149 698 | 273 507 | 155 698 | 105 072 | 96 598 | 111 562 | 249 701 |
| Summa anläggningstillgångar | 137 327 | 95 327 | 53 327 | 11 327 | 0 | — | — | — |
| Summa tillgångar | 259 131 | 245 025 | 326 834 | 167 025 | 105 072 | 96 598 | 111 562 | 249 701 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||||
| Kortfristiga skulder | 170 931 | 170 505 | 195 867 | 83 595 | 41 042 | 42 727 | 59 988 | 89 178 |
| Långfristiga skulder | 42 951 | 18 702 | 0 | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 213 882 | 189 207 | 195 867 | 83 595 | 41 042 | 42 727 | 59 988 | 89 178 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 13 567 | 10 569 | 75 149 | 2 462 | −19 399 | −20 159 | −17 297 | 108 949 |
| Summa eget kapital | 45 249 | 55 818 | 130 967 | 83 430 | 64 030 | 53 871 | 51 574 | 160 523 |
| Resultaträkning | ||||||||
| Nettoomsättning | 886 321 | 1 076 720 | 1 433 605 | 1 401 991 | 1 203 731 | 916 273 | 823 149 | 368 391 |
| Rörelseresultat | 15 011 | 11 601 | 83 941 | 3 197 | −19 369 | −20 415 | −17 626 | 122 195 |
| EBITDA | 57 011 | 53 601 | 125 941 | 45 197 | −8 042 | −20 415 | — | — |
| Resultat före skatt | 13 567 | 10 569 | 83 623 | 3 119 | −19 399 | −20 159 | −17 297 | 122 334 |
| Årets resultat | 13 567 | 10 569 | 75 149 | 2 462 | −19 399 | −20 159 | −17 297 | 108 949 |
| Personalkostnader | 352 392 | 403 336 | 654 820 | 646 376 | 519 031 | 327 940 | 356 028 | 189 060 |
| Avskrivningar | 42 000 | 42 000 | 42 000 | 42 000 | 11 327 | 0 | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||||
| Anställda | 3 | 3 | 3 | 2 | 2 | — | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Mantram Partille AB
Översikt
Mantram Partille AB (org.nr 559101-9665) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Partille. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 368 391 kr, vilket är 55,2 % mindre än året innan (823 149 kr). Från 2018 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 11,8 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2018–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 108 949 kr (29,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 368 391 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 249 701 kr och det egna kapitalet 160 523 kr (soliditet 64,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.