Avala Bygg och Mark ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2020Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 320 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2018–2020
| 2018 | 2019 | 2020 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 1 052 091 | 1 944 409 | 2 322 443 |
| Summa anläggningstillgångar | 409 635 | 322 797 | 502 198 |
| Summa tillgångar | 1 461 726 | 2 267 206 | 2 824 641 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 610 953 | 888 577 | 929 531 |
| Långfristiga skulder | 125 286 | 99 576 | 72 438 |
| Summa skulder | 736 239 | 1 178 153 | 1 431 969 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 269 693 | 463 566 | 623 619 |
| Summa eget kapital | 725 487 | 1 089 053 | 1 392 672 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 6 406 659 | 10 403 068 | 9 026 250 |
| Rörelseresultat | 352 989 | 833 282 | 1 049 193 |
| EBITDA | 397 999 | 845 377 | 1 188 110 |
| Resultat före skatt | 347 764 | 628 825 | 802 959 |
| Årets resultat | 269 693 | 463 566 | 623 619 |
| Personalkostnader | 2 324 513 | 4 759 401 | 3 550 417 |
| Avskrivningar | 45 010 | 12 095 | 138 917 |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | 3 | 6 | 8 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 320 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Avala Bygg och Mark AB
Översikt
Avala Bygg och Mark AB (org.nr 559100-7207) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Solna. Bransch enligt SCB: mark- och grundarbeten (SNI 43120).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2020 var 9 026 250 kr, vilket är 13,2 % mindre än året innan (10 403 068 kr). Från 2018 till 2020 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 18,7 % per år. Årets resultat 2020 var en vinst på 623 619 kr (6,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2020: 8 (året innan: 6). Nettoomsättningen per anställd var 1 128 281 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2020 var balansomslutningen 2 824 641 kr och det egna kapitalet 1 392 672 kr (soliditet 49,3 %). Årsredovisningen för 2020 föreslår en utdelning på 320 000 kr.
Värt att notera
Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2020.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.