Malgonäs Bygg ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||||
| Summa omsättningstillgångar | 45 162 | 33 797 | 91 220 | 54 275 | 25 980 | 49 355 | 26 140 | 12 615 |
| Summa anläggningstillgångar | 20 431 | 21 890 | 13 349 | 4 808 | 122 053 | 114 600 | 111 955 | 109 310 |
| Summa tillgångar | 65 593 | 55 687 | 104 569 | 59 083 | 148 033 | 163 955 | 138 095 | 121 925 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||||
| Kortfristiga skulder | 9 227 | 9 646 | 22 275 | 11 739 | 5 000 | 20 179 | 6 120 | 6 425 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | 111 050 | 111 077 | 90 476 | 77 907 |
| Summa skulder | 9 227 | 9 646 | 29 624 | 11 739 | 116 050 | 131 256 | 96 596 | 84 332 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 328 | −10 325 | 28 904 | −27 601 | −15 361 | 716 | −11 200 | −33 906 |
| Summa eget kapital | 56 366 | 46 041 | 74 945 | 47 344 | 31 983 | 32 699 | 41 499 | 37 593 |
| Resultaträkning | ||||||||
| Nettoomsättning | 141 700 | 52 800 | 202 957 | 58 726 | 57 459 | 119 719 | 70 045 | 22 576 |
| Rörelseresultat | 2 453 | −10 310 | 42 925 | −34 951 | −15 315 | 502 | −11 409 | −33 984 |
| EBITDA | 8 994 | −1 769 | 51 466 | −26 410 | −14 975 | 7 955 | −8 764 | −31 339 |
| Resultat före skatt | 2 382 | −10 325 | 35 582 | −27 601 | −15 361 | 716 | −11 200 | −33 906 |
| Årets resultat | 328 | −10 325 | 28 904 | −27 601 | −15 361 | 716 | −11 200 | −33 906 |
| Personalkostnader | 35 925 | 0 | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 6 541 | 8 541 | 8 541 | 8 541 | 340 | 7 453 | 2 645 | 2 645 |
| Övriga nyckeltal | ||||||||
| Anställda | 1 | 0 | 0 | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Malgonäs Bygg AB
Översikt
Malgonäs Bygg AB (org.nr 559100-7108) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Rosvik. Bransch enligt SCB: byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 22 576 kr, vilket är 67,8 % mindre än året innan (70 045 kr). Från 2018 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 23,1 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2018–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 33 906 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 8 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2020. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 121 925 kr och det egna kapitalet 37 593 kr (soliditet 30,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.