OMENT ABAktiv

559100-7017AktiebolagRegistrerat 2017SÖDERTÄLJE

Finansiell översikt

51 751 000 kr+3,2%
Omsättning 2025/26
+10,0%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2021/22–2025/26
020 mn40 mn60 mn2021/222022/232023/242024/252025/26

Nyckeltal

2025/26
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
010 mn20 mn2021/222022/232023/242024/252025/26

Utdelning

föreslagen
2024/25

Föreslagen utdelning 1 000 000 kr.

Historik
2024/251 000 000 kr
2022/231 000 000 kr

Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).

Sammanställning av årsredovisningar2022–2026
2021/222022/232023/242024/252025/26
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar10 759 4689 773 51917 608 84917 682 01616 652 996
Summa anläggningstillgångar49 42538 858117 8241 659 71463 473
Summa tillgångar10 808 8939 812 37717 726 67319 341 73016 716 469
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder7 959 8726 397 23512 076 61011 130 51510 218 997
Långfristiga skulder——02 150 1990
Summa skulder9 524 1987 954 81314 445 46216 137 11813 525 923
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat—————
Årets resultat (eget kapital)413 528572 8692 423 6471 423 401985 934
Summa eget kapital1 284 6951 857 5643 281 2113 204 6123 190 546
Resultaträkning
Nettoomsättning35 398 00036 204 00046 336 00050 158 00051 751 000
Rörelseresultat721 043820 9993 773 3012 323 4181 744 868
EBITDA735 373826 0843 790 4762 344 0081 766 109
Resultat före skatt530 140799 5742 962 2291 834 4901 283 871
Årets resultat413 528572 8692 423 6471 423 401985 934
Personalkostnader11 107 48610 501 20411 568 50715 232 67916 136 035
Avskrivningar14 3305 08517 17520 59021 241
Övriga nyckeltal
Anställda1717202820
Föreslagen utdelning—1 000 000—1 000 000—

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: OMENT AB

Översikt

OMENT AB (org.nr 559100-7017) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Södertälje. Bransch enligt SCB: byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 51 751 000 kr, vilket är 3,2 % mer än året innan (50 158 000 kr). Från 2022 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 10,0 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 985 934 kr (1,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 20 (året innan: 28). Nettoomsättningen per anställd var 2 587 550 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 16 716 469 kr och det egna kapitalet 3 190 546 kr (soliditet 19,1 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag