Injustice Customs ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 341 046 | 87 820 | 6 169 | 70 847 | 38 218 | 980 | 15 193 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 341 046 | 87 820 | 6 169 | 70 847 | 38 000 | 1 000 | 15 000 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 169 443 | 43 773 | 1 174 | 28 378 | 0 | 3 007 | 0 |
| Långfristiga skulder | 145 498 | 146 385 | 236 115 | 209 612 | 209 635 | 211 301 | 247 902 |
| Summa skulder | 314 941 | 190 158 | 237 289 | 237 990 | 209 417 | 214 328 | 247 709 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 180 916 | −128 444 | −128 782 | 63 977 | −4 274 | −41 911 | −19 381 |
| Summa eget kapital | 26 105 | −102 338 | −231 120 | −167 143 | −171 417 | −213 328 | −232 709 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 563 000 | 525 000 | 10 000 | 106 000 | 93 000 | 17 000 | 59 000 |
| Rörelseresultat | 190 588 | −128 419 | −128 706 | 64 070 | −4 251 | −41 781 | −19 079 |
| Resultat före skatt | 180 916 | −128 444 | −128 782 | 63 977 | −4 274 | −41 911 | −19 381 |
| Årets resultat | 180 916 | −128 444 | −128 782 | 63 977 | −4 274 | −41 911 | −19 381 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Injustice Customs AB
Översikt
Injustice Customs AB (org.nr 559100-6902) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Fjärås. Bransch enligt SCB: reparation och underhåll av motorcyklar (SNI 95320).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 59 000 kr, vilket är 247 % mer än året innan (17 000 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 31,3 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 19 381 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 7 redovisade räkenskapsår.
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2025 (−232 709 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (50 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.