Tracepoint Stenungsund ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 239 188 | 898 344 | 974 201 | 874 867 | 1 147 588 | 2 365 847 | 2 486 534 | 2 430 446 |
| Summa anläggningstillgångar | 0 | 294 984 | 275 715 | 230 802 | 191 192 | 350 148 | 251 617 | 158 609 |
| Summa tillgångar | 1 239 188 | 1 193 328 | 1 249 916 | 1 105 669 | 1 338 780 | 2 715 995 | 2 738 151 | 2 589 055 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||||
| Kortfristiga skulder | 461 623 | 320 221 | 220 791 | 221 307 | 361 683 | 1 722 150 | 2 241 871 | 2 028 955 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 676 623 | 535 221 | 484 791 | 392 617 | 557 993 | 1 933 460 | 2 241 871 | 2 028 955 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 499 318 | 95 542 | 107 017 | −52 073 | 67 735 | 1 748 | −286 254 | 63 819 |
| Summa eget kapital | 562 565 | 658 107 | 765 125 | 713 052 | 780 787 | 782 535 | 496 280 | 560 100 |
| Resultaträkning | ||||||||
| Nettoomsättning | 1 323 000 | 906 000 | 1 295 000 | 1 212 000 | 1 312 000 | 26 000 | 599 000 | 1 536 000 |
| Rörelseresultat | 857 610 | 132 455 | 197 324 | −135 489 | 119 659 | 92 556 | −326 169 | 78 764 |
| EBITDA | 857 610 | 206 201 | 276 593 | −40 576 | 225 689 | 264 833 | −227 638 | 171 772 |
| Resultat före skatt | 642 051 | 125 330 | 138 678 | −51 037 | 86 056 | 11 170 | −286 254 | 63 819 |
| Årets resultat | 499 318 | 95 542 | 107 017 | −52 073 | 67 735 | 1 748 | −286 254 | 63 819 |
| Personalkostnader | 382 375 | 454 444 | 733 280 | 796 843 | 636 865 | 419 929 | 312 500 | 1 001 182 |
| Avskrivningar | 0 | 73 746 | 79 269 | 94 913 | 106 030 | 172 277 | 98 531 | 93 008 |
| Övriga nyckeltal | ||||||||
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Tracepoint Stenungsund AB
Översikt
Tracepoint Stenungsund AB (org.nr 559100-6589) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Stenungsund.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 536 000 kr, vilket är 156 % mer än året innan (599 000 kr). Från 2018 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 2,2 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2018–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 63 819 kr (4,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 6 av 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 536 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 589 055 kr och det egna kapitalet 560 100 kr (soliditet 21,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.